Dużo większy zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o zaczęciu emisji roboczych sygnałów nawigacyjnych przez następne dwie satelity systemu znanego pod nazwą Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika nawigacji GPS. Zwiększa to pokrycie nieba przez system do nawigowania Galileo. Orbitery Galileo numer 9 a także 10 zostały wystrzelone 11 września 2015 r. Po zrealizowaniu długich, skomplikowanych testów na orbicie, udało się potwierdzić ich funkcjonowanie w pełni zgodnie z oczekiwaniami. Zwłaszcza, z użyciem wysokiej na 20 m anteny na terenie siedzibie ESA na obszarze Belgii, przeprowadzono testy częstotliwości radiowych sygnałów od tych orbiterów, żeby ocenić formę sygnału jak również jego rozdzielczość.

Testowano dodatkowo efektywność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu satelitarnego Galileo. Badania były kontrolowane z terenu Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec a także we Fucino we Włoszech. W pierwszej bazie testowano nadawanie komend i monitorowanie satelitów, a w drugim nadzorowanie dostarczania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Testy zostały zakończone sukcesem nawet nieco wcześniej niż przewidywał harmonogram. 29.01.18 r. orbitery zaczęły przekazywanie kompleksowych informacji nawigacyjnych. Europejska Agencja Kosmiczna realizuje obecnie również badania dwóch nowych orbiterów nawigacyjnych (o numerze 11 a także 12), jakie wystrzelono 17 grudnia 2015 r. Natomiast satelity o numerach 13 a także 14 odbyły w ostatnim czasie testy przed wysłaniem na orbitę na terenie centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk w Holandii a następnie zostały schowane do magazynowania w oczekiwaniu na wystrzelenie.

W międzyczasie w Niemczech ma miejsce produkcja dwunastu następnych satelitów Galileo. Pełny system Galileo będzie liczył 24 satelity. Na chwilę obecną nadawane dane do nawigacji są w formie „roboczej” – używa je branża satelitarna do opracowania towarów oraz usług, które przyszłości będą udostępnione użytkownikom.