Inni raka leczą. Polacy na raka odchodzą

Nowotwór prostaty jesteśmy w stanie pokonać lekiem na nowotwór piersi, a środek na czerniaka może być efektywny przy leczeniu nowotworu jelita grubego. Naturalnie warunkiem jest, iż zbada się, jaka mutacja wywołała raka u konkretnej osoby. Jakby polscy lekarze mogli diagnozować w taki sposób, jak koledzy z USA, chorzy mogliby uniknąć groźnego dla zdrowia leczenia, chociażby podawanej niemal na ślepo trafił chemioterapii. Dużej grupie z takich osób uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

W zasadzie niezbyt dawno temu dzieliło się nowotwory w zależności od części ciała, jakie atakowały. Diagnozowano nowotwory piersi, płuc, jelita cienkiego lub prostaty W dzisiejszych czasach wiadomo, że jest to nie tylko miejsce, lecz przede wszystkim występowanie odpowiednich mutacji genowych sprawia, iż dany lek okazuje się okazać się efektywny albo nie. Organizacja Foundation Medicine na terenie Cambridge sprawdza przesłane wycinki tkanki nowotworowej pacjentów z całej planety badając przy okazji wiele genów, jakie mogą mieć udział w rozwoju raka. Dla każdej osoby człowieka szykuje osobny raport przedstawiający zdobytą wiedzę na temat wykrytych zmian nowotworowych a także wskazówki, które sposoby leczenia i dlaczego trzeba zastosować w tym konkretnym przypadku.

U 20 letniej obywatelki Ameryki Corey Wood guza płuc znaleziono 14 dni po fakcie, jak odbyła półmaraton. Kobieta była w dobrej kondycji i absolutnie nie miała jakichkolwiek objawów nowotworu. W trakcie wizyty u okulisty, na którą poszła tylko po soczewki kontaktowe powiedziała lekarzowi, że pojawiają się jej błyski w oczach. Lekarz zlecił pełne badania, w trakcie jakich odnaleziono guzy w płucu, węzłach chłonnych jak również miejsca przerzutów w kościach. Okazał się to rak płuc w czwartym stadium. Wydawało się, iż jedyną opcją leczenia będzie długotrwała i groźna dla zdrowia chemioterapia. Jej lekarz przesłał jednakże materiał z nowowoworu do testów profilowania genomowego. Ustalono, iż guza wywołała mutacja w genach ROS1 oraz jest na ten rodzaj mutacji celowane lekarstwo. Zadziałało. W dzisiejszych czasach płuca Corey Wood są zdrowe. Przypadek? Nie, to możliwości medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie form mutacyjnych znajdujących się w próbce rakowej u konkretnego pacjenta oraz dobór odpowiedniej metody leczenia do danej mutacji – to innowacyjne podejście do walki z rakiem. Dr Mike Pellini szef Foundation Medicine z Cambridge na obszarze Massachusetts, jaka tego typu testy realizuje informuje, iż w ten sposób pacjent może liczyć na odpowiedni środek w koniecznej dawce nacelowany na dany cel. Od chwili przesłania tkanki do przygotowania sprawozdania upływa około 14 dni. Aby zrealizować test wymagana jest mała ilość tkanki nowotworowej. Będzie mogła to zostać tkanka wzięta wcześniej do analizy histopatologicznej. Wynik analizy prezentuje informację o istotnych dla przebiegu terapii zmianach nowotworowych, potencjalnych terapiach celowanych, możliwych badaniach w warunkach klinicznych prowadzonych nad lekami, jakie pomagają. Tego typu wiedza będzie pozwalać lekarzowi zdecydować się na najodpowiedniejsze leczenie.